Kilka słów o kaszmirze

Co to jest kaszmir?

Kaszmir określany jest często mianem najbardziej luksusowej wełny świata. Zawdzięczamy ją żyjącym w odległych rejonach Himalajów i Mongolii kozom z gatunku Capra Hisca. Ich wełna ma wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. Pomagają one przetrwać tym zwierzętom temperatury sięgające kilkudziesięciu stopni poniżej zera, a w ciepłe dni niezwykle skutecznie odprowadzają ciepło oraz wilgoć. Kaszmir ma zatem doskonałe właściwości termoregulacyjne, ale jest też lżejszy od wełny owczej i do ośmiu razy od niej cieplejszy.

Czytaj dalej

kaszmir

Skąd pochodzi nasz certyfikowany kaszmir?

Najlepsze gatunki kaszmiru wytwarzane są przez mistrzów w swoim fachu, którzy przez dziesiątki lat wyspecjalizowali się w hodowli kóz, etycznym pozyskiwaniu od nich wełny i przygotowaniu z niej najlepszego materiału. Wszystkie produkty MINOU Cashmere wykonane są w Nepalu i Mongolii. Tam znaleźliśmy właściwych partnerów, którzy posiadają nie tylko pasję i doświadczenie, ale też certyfikaty potwierdzające działania zgodne z bliskimi nam wartościami. 

Czytaj dalej

kaszmir

Czy pozyskiwanie naszego kaszmiru krzywdzi kozy?

Absolutnie nie! Mamy stuprocentową pewność, że w procesie pozyskiwania wełny dla MINOU Cashmere zwierzęta nie są nawet w minimalnym stopniu krzywdzone. Nasi dostawcy muszą regularnie przedstawiać nam aktualne certyfikaty, które są potwierdzeniem etycznego pozyskiwania wełny i właściwego traktowania kóz. Pozyskiwanie najlepszego materiału wymaga czasu, cierpliwości i precyzji – nie ma tu drogi na skróty.

Czytaj dalej

Dlaczego kaszmir kosztuje więcej niż inne materiały?

Gdy jedna owca daje kilka kilogramów wełny rocznie, to wełnę pozyskaną od kozy Capra Hisca można liczyć zaledwie w kilkuset gramach. Czas i koszt pozyskania materiału na jeden sweter z kóz kaszmirskich są więc nieporównywalnie większe od tych potrzebnych na sweter z wełny owczej. Proces tkania produktów z kaszmiru również należy do bardzo pracochłonnych – w przypadku naszego szala może on trwać nawet do 100 godzin roboczych. Wynika to z faktu, że ubrania i dodatki MINOU Cashmere są w dużej mierze tkane ręcznie.

Czytaj dalej

Jak dbać o kaszmir?

Kaszmir to wyjątkowy materiał, a wszystko, co wyjątkowe, wymaga specjalnego traktowania. Sposób prania kaszmiru zależy od wielu czynników, a każdy detal odgrywa istotne znaczenie. Nie musimy wiedzieć, czy materiał był tkany lub dziergany, ile zastosowano nici w przędzy itd. Ważne, że wiedzą to mistrzowie z naszych manufaktur i to oni zalecają właściwy sposób prania poszczególnych produktów. Ich doświadczenie w tej kwestii jest bezcenne i niepodważalne, dlatego cieszą się oni naszym pełnym zaufaniem.

Czytaj dalej

Czy kaszmir się mechaci?

Podobnie jak inne wełny, również kaszmir po pewnym czasie się mechaci, co jest w pełni naturalnym procesem. Mechacenie się tego materiału to jedynie dowód na czystość wełny kaszmirowej i brak domieszki sztucznej przędzy.

Czytaj dalej

Jak odróżnić autentyczny kaszmir od podróbki?

Podrabiany kaszmir wykonany jest zazwyczaj z mieszanek wełny owczej lub jaczej, a nawet akrylu (rodzaj bardzo miękkiego w dotyku włókna syntetycznego). Jak zatem poznać, że mamy do czynienia z nieoryginalnym materiałem? Tu z pomocą przychodzą nam żywioły – ogień i woda.

Czytaj dalej

ZOBACZ JAK POWSTAJĄ NASZE SZALE

Powiadom o dostępności