Jak odróżnić autentyczny kaszmir od podróbki?

Podrabiany kaszmir wykonany jest zazwyczaj z mieszanek wełny owczej lub jaczej, a nawet akrylu (rodzaj bardzo miękkiego w dotyku włókna syntetycznego). Jak zatem poznać, że mamy do czynienia z nieoryginalnym materiałem? Tu z pomocą przychodzą nam żywioły – ogień i woda.

W wielu kulturach zakorzeniona jest tzw. próba ognia, w której śmiałkowie przechodzą po rozżarzonych węglach. To zazwyczaj rodzaj testu lub dowodu wiary. Próbę ognia można przeprowadzić też na kaszmirze, która jest dowodem jego autentyczności. Wystarczy spalić kilka nitek – gdy wełna kaszmirowa się pali, zapach przypomina palone włosy, a po wszystkim pozostaje jedynie popiół, który łatwo schodzi. Jeżeli materiał ma domieszkę syntetycznych włókien, w zapachu wyczuwalne są wyraźne chemiczne nuty, a po zdmuchnięciu płomienia pozostaje coś na kształt koralika, który jest przymocowany do tkaniny. 

Ogień nie jest jedynym źródłem prawdy o kaszmirze. Żeby zweryfikować autentyczność wełny kaszmirowej, można też lekko zwilżyć materiał wodą i go powąchać. Zapach kaszmiru przywodzi na myśl zapach mokrego zwierzęcia (ale nie jest on nieprzyjemny).

Powiadom o dostępności